NÁMĚTY
Všechny níže uvedené rady a nápady jsou bez záruky. Často také nepocházejí ode mne. Je to prostě jen snaha podělit se o řešení výzev, které jsem potkal, bez nároku na bezchybnost a úplnost.
NAPÁJECÍ TŮŇKA
Máte-li na pastvině zmokřeninu, často jde o pozůstatek někdejší polní studánky. Nahoře na svahu bývá pramenišťátko, které je zdrojem podmáčení. Pokud strhnete bagrem povrchovou vrstvu hlíny na svahu pod prameništěm, získáte drobnou tůňku. Materiál použijte na hrázku tůňky po svahu. Nedoporučuji zasahovat přímo do prameniště – množství vody, které se vám bude dostávat na povrch pak může být příliš velké. Při správném postupu se vám podaří vyměnit větší neužitečné zbahnění za menší čistou tůň. V ideálním případě se podaří podchytit i odtok z prameniště, který pak lze nejprve pustit do napajedla a teprve přepad do tůně.
Díky nedávné novele stavebního řádu není třeba povolení stavebního úřadu na tůně do plochy 300m2, hloubky do 1,5m a objemu do 100 m3 (viz stavební zákon §103 odst. 1, písm. E, bod 12 a §80 odst. 3 a 5 – další podmínky ve zkratce: vzdálenost minimálně 50m od obytných budov, nejde o vodní dílo dle vodního zákona, nejde o sousedství s veřejnou komunikací či prostranstvím, nenakládá se s odpady). Na podmáčených loukách či rašeliništích však může být nezbytné povolení orgánu ochrany přírody vzhledem k výskytu zvláště chráněných druhů.
(aktualizováno 03-2013)